6 Haziran 2017 Salı

Sezon Analizi: En İyi Sol Bekler


          Süper Lig'de 2016-17 sezonunun en başarılı sol beklerini istatistik verileriyle analiz ettik. Süper Lig'de skora en çok katkı sağlayan, en çok gol fırsatı yaratan, en iyi orta yapan, en çok top çalan sol beklerini kimler hep birlikte inceleyelim.

Hücumda En Başarılı Sol Bekler
          Karabükspor forması giyen Iasmin Latovlevici, bu sezon 3 gol atıp 3 asist yaparken tam 51 tane de kilit pas vererek hücuma en çok katkı yapan sol bek oldu. Konyaspor forması giyen Barry Douglas (5 asist, 34 kilit pas), Kasımpaşalı Olivier Veigneau (4 asist, 24 kilit pas), Akhisarsporlu Ömer Bayram (3 asist, 33 kilit pas), Uğur Çiftçi (1 gol, 3 asist, 14 kilit pas), Lionel Carole (3 asist, 24 kilit pas) ve Beşiktaşlı Adriano (3 asist, 22 kilit pas) ofansif olarak en etkili diğer sol bekler oldu.

          Dhurgham Ismail (3 asist, 19 kilit pas), Aziz Behich (3 asist, 18 kilit pas), Erkan Kaş (4 asist, 9 kilit pas), Bart van Hintum (1 gol, 1 asist, 15 kilit pas), Sakıp Aytaç (3 asist, 18 kilit pas) ve Fabrice N'Sakala (3 asist, 10 kilit pas) hücuma katkı yapan diğer bekler oldu.

          Fenerbahçe forması giyen Hasan Ali Kaldırım, sezon boyunca 22 kilit pas verdi ancak sadece 1 asist yapıp gol atamadı ve skora beklenen katkıyı yapmaktan uzak kaldı. Trabzonspor'un devre arasında kadroya kattığı Emmanuel Mas, 18 maçta 1 gol atıp 8 kilit pas vererek ofansif olarak etkili göründü.

          Rakiplerini çalım ve driplingle geçme konusunda ligin en iyi isimleri maç başına 1,5 ortalama ile Alanyasporlu Fabrice N'Sakala ve Kayserisporlu Erkan Kaş. Lionel Carole (1,4), Tiago Pinto (1,3) Aziz Behich (1,1), Ömer Bayram, Olivier Veigneau ve Sakıb Aytaç (1,0) onları takip ediyor.

En Başarılı Orta ve Pas Yapan Sol Bekler
          Iasmin Latovlevici ve Ömer Bayram, maç başına 1,8 ortalama ile ligin en çok isabetli orta yapan sol bekleri. Barry Douglas (1,5), Berkan Emir (1,3), Bart van Hintum (1,2) ve Dhurgham İsmail (0,8) isabetli orta sayısı yüksek diğer sol bekler oldu. Ömer Bayram, maç başına 7,3 ortalama ile ligin en çok orta denemesi yapan sol beki. Berkan Emir (7,1) ve Latovlevici (6,1) orta deneme sayıları en yüksek diğer sol bekler.

          En çok orta denemesi yapan isimlerin başarı oranlarına baktığımızda Iasmin Latovlevici'nin Barry Douglas'ın %30 ile zirvede olduğunu görüyoruz. Olivier Veigneau (%25,3), Fabrice N'Sakala (%25) Ömer Bayram (%24,7), Aziz Behich (%23,8) Uğur Çiftçi ve Adriano (%22,7), Hasan Ali Kaldırım (%22,2),  Lionel Carole (%21,8), Dhurgham İsmail (%21,2), Bart van Hintum (%20,1), Berkan Emir (%18,5) başarıyla orta yaptığını görüyoruz.

          Ligin pas yüzdesi en yüksek sol bekleri; Adriano (%86,1), İsmail Köybaşı (%85,9), Lionel Carole (%85,1) ve Sakıb Aytaç (%81,7) oldu

Savunmada En Başarılı Sol Bekler
          Gaziantepspor forması giyen Bart van Hintum, maç başına 3,7 ortalama ile ligin en çok top çalan sol beki. Olivier Veigneau (3,2), Fabrice N'Sakala (3,0), Dhurgham Ismail (2,8), Eren Albayrak ve Sakıb Aytaç (2,5), Barry Douglas (2,4), Adriano, Ömer Bayram ve Aziz Behich (2,3) ligin en çok top çalan diğer sol bekleri oldu.

          Ligin en çok pas arası (interception) yapan oyuncusu Konyaspor forması giyen Barry Douglas (2,8) olurken; Lionel Carole ve Sakıb Aytaç (2,7), Olivier Veigneau (2,6), Dhurgham Ismail ve Tiago Pinto (2,5) onu takip etti.

          Gaziantepsporlu Marquinhos Pedroso, maç başına 4,4 atağı uzaklaştırarak bu alanda ligin lideri oldu. Dhurgham Ismail (3,4), Renan Diniz (3,0), Bart van Hintum ve Hasan Ali Kaldırım (2,9) bu konuda başarılı diğer isimler.

          En çok hava topu kazanan sol bekler, 1,8 ortalama ile yine Gaziantepsporlu Bart van Hintum ve yine aynı takımdan Marquinhos Pedroso (1,7) oldu. Lionel Carole (1,5), Barry Douglas ve Renan Diniz (1,4) hava toplarında etkili diğer stoperlerdi.

          Süper Lig'in en çok çalım yiyen sol bekleri ise; maç başına 1,2 ortalama ile Kasımpaşalı Olivier Veigneau ve Rizesporlu Dhurgham İsmail oldu. Ömer Bayram, Emmanuel Mas, Eren Albayrak, Erkan Kaş ve Fabrice N'Sakala da maç başına 1'er çalım yiyerek listenin üstüne yer alıyorlar.

Hazırlayan: Çetin KUZU

Yasal Uyarı: Bu yazı FutStats.net tarafından hazırlanmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
FutStats.net

Futbol İstatistik ve Bilgi Bankası

Soccer Stats Database

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder