2 Haziran 2017 Cuma

Sezon Analizi: En İyi Sağ Bekler


          Süper Lig'de 2016-17 sezonunun en başarılı sağ beklerini istatistik verileriyle analiz ettik. Süper Lig'de skora en çok katkı sağlayan, en çok gol fırsatı yaratan, en iyi orta yapan, en çok top çalan sağ beklerini kimler hep birlikte inceleyelim.

Hücumda En Başarılı Sağ Bekler
          Konyaspor'un Sloven sağ beki Nejc Skubic (1 gol, 5 asist, 32 kilit pas), Akhisarporlu Miguel Lopes (3 gol, 3 asist, 29 kilit pas), devre arası transfer olmasına rağmen Başakşehir'de 4 asist yapıp 22 kilit pas veren Junior Caiçara, ligin hücumda en etkili sağ bekleri oldular.

          Antalyaspor'da 4 asist yapıp 28 kilit pas veren Ondrej Celutska, Gaziantepsporlu Barış Yardımcı (3 asist, 20 kilit pas), Adanasporlu Digao (1 gol, 2 asist, 24 kilit pas), Beşiktaşlı Gökhan Gönül (1 gol, 1 asist, 22 kilit pas), Kasımpaşalı Strahil Popov (2 asist, 23 kilit pas), Fenerbahçeli Şener Özbayraklı (3 asist, 10 kilit pas), Osmanlısporlu Avdija Vrsajevic (2 asist, 13 kilit pas) ve devre arası gelmesine rağmen 16 kilit pas veren Trabzonsporlu Joao Pereira, ligin hücumda etkili olan diğer bekleri oldu.

          Rakiplerini çalım ve driplingle geçme konusunda ligin en iyi ismi maç başına 1,6 ortalama ile Fenerbahçe'den Şener Özbayraklı oldu. 1,2 ortalamayla Alanyasporlu Lamine Gassama, 1,1 ile Gaziantepsporlu Barış Yardımcı, maç başına 1 ortalama ile Akhisarporlu Miguel Lopes ve 0,9 ile Trabzonsporlu Joao Pereira takip ediyor. 

En Başarılı Orta ve Pas Yapan Sağ Bekler
          Başakşehir'in devre arası transferi Junior Caiçara, maç başına 1,9 ortalama ile ligin en çok isabetli orta yapan sağ beki. Gaziantepsporlu Barış Yarımcı (1,1), Antalyasporlu Ondrej Celutska (0,9) ve Kasımpaşalı Strahil Popov (0,8) onu takip ediyor.

          Junior Caiçara, maç başına 5,4 ortalama ile aynı zamanda ligin en çok orta denemesi yapan sağ beki. Caiçara, ortalarında %35,7 başarı yakalarken; 4,7 ortalama ile en çok orta denemesi yapan ikinci isim Gregory Van der Wiel, ortalarında %13,5 başarı yakalayabildi. Gökhan Gönül de %16,9 başarıyla maç başına 0,4 başarılı orta yapabildi.

          Ligin pas yüzdesi en yüksek sağ bekleri; Adanasporlu Digao (%83,5), Trabzonsporlu Joao Pereira (%82,2), Sabri Sarıoğlu (%80,7), Gökhan Gönül (%79,8) ve Nejc Skubic (%79,7) oldu.

Savunmada En Başarılı Sağ Bekler
          Çaykur Rizespor forması giyen Orhan Ovacıklı, maç başına 3,9 ortalama ile ligin en çok top çalan sağ beki. Gençlerbirliği'nden Ahmet Oğuz (3,2), Şener Özbayraklı ile Uğur Uçar (2,9), Miguel Lopes (2,8), Gökhan Gönül ile Erdem Özgenç (2,7) ve Junior Caiçara (2,5) en çok top çalan diğer bekler oldular.

          Ligin en çok pas arası (interception) yapan oyuncusu Gençlerbirliği forması giyen Ahmet Oğuz (3,7) olurken; Gökhan Gönül (2,9), Digao (2,5), Miguel Lopes ve Lamine Gassama (2,4) onu takip etti.

          Kasımpaşalı Strahil Popov, maç başına 4,4 atağı uzaklaştırarak bu alanda ligin lideri oldu. Miguel Lopes (3,5), Ahmet Oğuz ile Ondrej Celutska (3,2) ve Junior Caiçara (3,0) bu konuda başarılı diğer isimler.

          En çok hava topu kazanan sağ bekler, 1,8 ortalama ile Akhisarspor forması giyen Miguel Lopes ve Gençlerbirliği'nden Ahmet Oğuz oldu. Ondrej Celutska (1,4), Junior Caiçara, Levent Gülen ve Şener Özbayraklı (1,1) ile Necj Skubic (0,9) hava toplarında etkili diğer stoperlerdi.

          Süper Lig'in en çok çalım yiyen sağ bekleri ise; maç başına 1,3 ortalama ile Hakan Aslantaş, Şener Özbayraklı, Joao Pereira ve 1,2 ile Junior Caiçara oldu.

Hazırlayan: Çetin KUZU

Yasal Uyarı: Bu yazı FutStats.net tarafından hazırlanmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
FutStats.net

Futbol İstatistik ve Bilgi Bankası

Soccer Stats Database

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder