9 Haziran 2017 Cuma

Sezon Analizi: En İyi Orta Sahalar


          Süper Lig'de 2016-17 sezonunun en başarılı orta saha oyuncularını istatistik verileriyle analiz ettik. Bu araştırma yapılırken ligde forma giyen defansif (DMC), ofansif AMC) ve merkez orta saha (MC) oyuncularının tamamının dahil edildiğini belirtelim. Bu 3 mevkinin birlikte analiz edilmesinin sebebi, aynı oyuncuların bir maç defansif, diğer maç çift yönli orta saha oyuncusu olarak oynayabilmesi. Durum böyle olunca ayrı ayrı değerlendirmek sağlıklı sonuçlar vermeyecekti. Süper Lig'de skora en çok katkı sağlayan, en çok gol fırsatı yaratan, en iyi pas yapan ve savunmada en başarılı orta saha oyuncularını hep birlikte inceleyelim.

Hücumda En Başarılı Orta Saha Oyuncuları
          Galatasaray'ın Hollandalı yıldızı Wesley Sneijder (5 gol, 15 asist, 70 kilit pas) ile skora en çok katkıda bulunan orta saha oyuncusu olurken; Bursasporlu Pablo Batalla (9 gol, 5 asist, 73 kilit pas) ve Beşiktaşlı Talisca (13 gol, 2 asist, 27 kilt pas) ligin en skorer diğer ofansif orta saha oyuncuları oldu.

          Mossoro (6 gol, 8 asist, 44 kilit pas), Emre Akbaba (6 gol, 6 asist, 47 kilit pas), Emre Belözoğlu (4 gol, 8 asist, 43 kilit pas), Oğuzhan Özyakup (4 gol, 7 asist, 61 kilit pas), Deniz Kadah (10 gol, 2 asist, 30 kilit pas), Andre Castro (6 gol, 3 asist, 49 kilit pas), Selçuk İnan (6 gol, 3 asist, 32 kilit pas), Badou N'Diaye (6 gol, 2 asist, 25 kilit pas) ve Trabzonspor'da ikinci yarıda forma giymeye başlayan 1997 doğumlu Yusuf Yazıcı (3 gol, 6 asist, 14 kilit pas) ligin hücuma en çok katkı yapan diğer orta saha oyuncuları oldu.

          Defansif orta saha oyuncuları (DMC) arasında Atiba Hutchinson (1 gol, 4 asist, 32 kilit pas), Mahmut Tekdemir (2 gol, 5 asist, 18 kilit pas) ve Mehmet Topal (4 gol, 2 asist, 16 kilit pas) hücuma en çok katkı sağlayan isimler oldu. Bazen defansif, bazen merkez orta saha olarak oynayan isimler içinde ise Josef de Souza (5 gol, 1 asist, 18 kilit pas) ve Raheem Lawal (5 gol, 2 asist, 23 kilit pas) en skorer isimler olarak dikkat çektiler.

          Rakiplerini çalım ve driplingle geçme konusunda ligin en iyi ismi, maç başına 2,9 ortalama ile Kayserisporlu Raheem Lawal olurken; Badou N'Diaye ve Mehmet Ekici (2,8) takip etti. Tolgay Arslan (2,0), Musa Çağıran (1,8) ve Alper Potuk (1,7) diğer başarılı isimler oldu.

En Başarılı Pas Yapan Orta Saha Oyuncuları
          Süper Lig'in en çok başarılı uzun pas atan ismi, maç başına 5,6 ortalama ile Başakşehir'in kilit oyuncusu Emre Belözoğlu oldu. Emre, bu kadar uzun pas denemesine rağmen toplamda %82,8 pas yüzdesi yakalayarak ortalama pas mesafesi/başarı yüzdesi alanında ligin en iyisi. Bekir Yılmaz (5,4), Mehmet Topal (4,8), Davide Petrucci (4,2), Selçuk İnan (4,1) ve Custodio (4,0) en çok başarılı uzun pas yapan diğer isimler oldu.

          Pas yüzdesi konusunda Atiba Hutchinson, %94,8 başarı oranıyla Süper Lig'in lideri. Atiba, pas yüzdesinde kusursuza yakın oynuyor ancak maç başına sadece 1,8 uzun pas atıyor. Tolgay Arslan %90,6 başarıyla pas yapıyor ve maç başına 3,2 başarılı uzun pas atıyor. Selçuk İnan, %88,5 başarıyla pas yapıyor ve maç başına 4,1 başarılı uzun pas atıyor.

Savunmada En Başarılı Orta Saha Oyuncuları
          Süper Lig'in en çok top çalan orta saha oyuncusu 3,8 ortalama ile Galatasaraylı Tolga Ciğerci oldu. Antalyasporlu Zeki Yıldırım (3,5), Konyasporlu Ali Çamdalı (3,2), Trabzonsporlu Ogenyi Onazi (3,0), Karabüksporlu Poko ile Kayserisporlu Samba Sow (2,8) ve Fenerbahçeli Josef de Souza (2,8) onu takip eden isimler.

          Ligin en çok pas arası (interception) yapan orta saha oyuncuları; Alanyaspor'dan Isaac Sackey (2,7), Bursaspor'dan Ricardo Faty (2,6), Kasımpaşa'dan Loret Sadiku (2,5) ve 2,4 ortalama ile Mahmut Tekdemir, Okay Yokuşlu, Tolga Ciğerci, Bekir Yılmaz, Merter Yüce ve Abdullah Durak oldu.

          Konyasporlu Volkan Fındıklı, maç başına 2,6 atağı uzaklaştırarak bu alanda ligin lideri oldu. Zeki Yıldırım (2,4), Renan Foguinho ile Ali Çamdalı (2,3) ve Okay Yokuşlu (2,2) en çok top uzaklaştıran diğer orta saha oyuncuları oldular.

          En çok hava topu kazanan orta saha oyuncuları; Bursasporlu Ricardo Faty (3,2) ve Konyasporlu Volkan Fındıklı (3,1) oldu. Okay Yokuşlu (2,9), Mehmet Topal ile Merter Yüce (2,4), Ceyhun Gülselam (2,2) ve Selçuk Şahin (2,1) en çok hava topu kazanan diğer isimler.

          Süper Lig'in en çok çalım yiyen orta saha oyuncuları ise; maç başına 2,3 ortalama ile Kasımpaşa'dan Abdullah Durak ve 2,0 ortalama ile Trabzonspor'dan Ogenyi Onazi oldu. Ceyhun Gülselam (1,7), Ali Çamdalı (1,6) ve Pablo Batalla (1,5) listenin üstüne yer alıyorlar.

Hazırlayan: Çetin KUZU

Yasal Uyarı: Bu yazı FutStats.net tarafından hazırlanmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
FutStats.net

Futbol İstatistik ve Bilgi Bankası

Soccer Stats Database

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder