14 Haziran 2017 Çarşamba

Sezon Analizi: En İyi Kanat Oyuncuları


          Süper Lig'de 2016-17 sezonunun kanat oyuncularnı istatistik verileriyle analiz ettik. Bu araştırma yapılırken ligde forma giyen tüm sağ kanat ve sol kanat oyuncularının dahil edildiğini belirtelim. Kanat oyuncuları, maç içinde bile kanat değiştirebildikleri için birlikte değerlendirilmeleri daha sağlıklı olacaktır. Süper Lig'de skora en çok katkı sağlayan, en çok gol fırsatı yaratan, en iyi orta/pas yapan ve savunmaya en çok destek olan kanat oyuncularını hep birlikte inceleyelim.

Hücumda En Başarılı Kanat Oyuncuları
          Kayserispor forması giyen Deniz Türüç (11 gol, 11 asist) Süper Lig'in skora en çok katkı yapan kanat oyuncusu oldu. Bruma (11 gol, 6 asist), Quaresma (2 gol, 13 asist), Jeremain Lens (4 gol, 11 asist), Edin Visca (8 gol, 7 asist), Serdar Gürler (11 gol, 3 asist), Cengiz Ünder (7 gol, 5 asist) ve Yasin Öztekin (10 gol, 1 asist) ligin en skorer diğer kanat oyuncuları oldular.

          İkinci yarıdaki performanslarıyla lige damga vuran Olcan Adın (6 gol, 8 asist), Junior Fernandes (6 gol, 3 asist) ve Olcay Şahan'a (Trabzonspor'da 1 gol, 7 asist) ayrı bir paragraf açmamız gerek. Bu isimler yeni takımlarında oynadıkları maç sayılarına göre skora müthiş etki ettiler. 14 maçta 14 gole direkt etki eden Olcan Adın'ın maç başına ortalamaya göre ligin en skorer kanat oyuncusu olduğunu söylemek mümkün. Akhisarsporlu Ricardo Vaz Te, ligde attığı toplam 11 golün 7 tanesini kanatlarda oynadığı 12 maçta atarak oldukça skorer bir görüntü çizdi.

          Süper Lig'in en çok kilit pas veren kanat oyuncusu, toplam 75 kilit pas ile Beşiktaşlı Ricardo Quaresma oldu. 66 kilit pas ile Deniz Türüç, ikinci sırada yer alırken; Bruma ve Jeremain Lens, 63 kilit pasla onları takip etti. Tunay Torun (52), Adrien Regattin (49), Edin Visca (49) ve Aminu Umar (42) en çok kilit pas veren diğer isimler oldular. Trabzonspor formasıyla ikinci yarıda oynadığı 17 maçta 41 kilit pas veren Olcay Şahan da maç başına ortalamada devrenin en iyilerinden biri olmayı başardı.

          Rakiplerini çalım ve driplingle geçme konusunda ligin en iyi ismi, maç başına 4,4 ortalama ile Galatasaraylı Bruma oldu. Fabian Castillo (4,2), Jeremain Lens (2,6), Aminu Umar (2,5), Volkan Şen ve Prejuce Nakoulma (2,4), Aydın Karabulut (2,3) ile Serdar Gürler (2,1) ligin en çok adam geçen kanat oyuncuları oldular.

En Başarılı Orta ve Pas Yapan Kanat Oyuncuları
          Ricardo Quaresma, maç başına 3,3 başarılı orta ile lig lideri olurken; bu ortalarda %27,3 başarı yakalayabildi. Maç başına 2,4 ortalama ile onu takip eden Jeremain Lens de Q7 gibi %27,2 başarıyla orta yaparken, Adrien Regattin ortalarında %32,4 başarı oranı yakaladı.

          Cristian Tanase (2,9), Olcay Şahan (2,8), Adrien Regattin (2,2), Ömer Ali Şahiner (2,1), Tunay Torun (1,9) ve Quaresma (1,8) maç başına en çok başarılı uzun pas yapan kanat oyuncuları oldular. Bu isimlerin içinde Tunay Torun (%83,8), Quaresma (%80,5) ve Adrien Regattin (%80) en yüksek yüzdeyle pas yapan isimler olurken; Olcay Şahan, %72,5 ile pas yüzdesi en düşük oyuncu oldu.

          Pas yüzdesi konusunda Yasin Öztekin (%86,2), Aatif Chahechouhe (%85), Bruma (%84,1), Tunay Torun (%83,8) ve Garry Rodrigues (%82,1) en başarılı kanat oyuncuları oldular.

Savunmada En Başarılı Kanat Oyuncuları
          Süper Lig'in en çok top çalan kanat oyuncusu, Trabzonspor formasıyla maç başına 3,1 ortalama yakalayan Olcay Şahan oldu. Çaykur Rizespor'un devre arası transferi Bright Edomwonyi (2,7), Aminu Umar (2,4), Volkan Şen (2,2), Daniel Candeias (2,1), Roni (2,0) ve Jeremain Lens (1,9) ligin en çok top çalan diğer kanat oyuncuları olarak dikkat çekti.

          En çok hava topu kazanan kanat oyuncuları; Ricardo Vaz Te (2,2), Mbilla Etame (1,8), Adem Büyük (1,8), Junior Fernandes (1,6) ve Wilde-Donald Guerrier (1,5) oldular. (Araştırma yapılırken Vaz Te, Adem Büyük gibi santrafor da oynayan isimlerin sadece kanatlarda görev yaptığı maçlar dahil edilmiştir.)

          Süper Lig'in en çok çalım yiyen kanat oyuncuları ise; maç başına 1,9 ortalama ile Olcay Şahan, 1,6 ortalama ile Daniel Candeias ve 1,5 ortalama ile Dzon Delarge oldu.

Hazırlayan: Çetin KUZU

Yasal Uyarı: Bu yazı FutStats.net tarafından hazırlanmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
FutStats.net

Futbol İstatistik ve Bilgi Bankası

Soccer Stats Database

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder