31 Mayıs 2017 Çarşamba

Sezon Analizi: En İyi Stoperler


          Süper Lig'de 2016-17 sezonunun en başarılı stoperlerini istatistik verileriyle birlikte sizin için analiz ettik. Süper Lig'de en çok top çalan, en çok hava topu kazanan ve en başarılı pas yapan stoperler kimler hep birlikte inceleyelim.

En Çok Top Çalan Stoperler
          Süper Lig'in en çok top çalan stoperleri; maç başına 2,7 ortalama ile Antalyasporlu Diego Angelo, 2,5 ile Dany Nounkeu, 2,4 ile Adanaspor forması giyen Mauricio Ramos oldu. Beşiktaşlı Dusko Tosic (2,3), Adanasporlu Didi (2,2), Trabzonsporlu Jan Durica (1,8) ve Fenerbahçeli Martin Skrtel de (1,7) onları takip eden isimler oldular.

          Dusko Tosic, maç başına 1,1 ortalama ile aynı zamanda ligin en çok çalım yiyen stoperi durumunda. Barış Başdaş, Chico, Dany Nounkeu (0,8) ve Semih Kaya (0,6) gibi isimler de en çok çalım yiyen stoperler arasında.

          Süper Lig'in en az çalım yiyen stoperleri ise Başakşehir'den Alexandru Epureanu (0,2) ile Simon Kjaer, Ahmet Çalık, Yalçın Ayhan, Marcelo ve Jagos Vukovic. (0,3)

En Çok Hava Topu Kazanan Stoperler
          Süper Lig'in en çok hava topu kazanan stoperi, maç başına 4,1 ortalama ile Beşiktaş forması giyen Marcelo oldu. Galatasaraylı Semih Kaya, ortalama 3,8 hava topu kazanarak bu alanda en iyi 2. stoper olurken; kaybettiği 1,9 hava topu ile ligin en çok hava kaybeden stoperi de oldu aynı zamanda. Gençlerbirliği'nde oynadığı dönemde 3,6 ortalama ile en iyi 3. isim olan Ahmet Çalık'ın Galatasaray'da oynadığı maçlarda ortalama 1,6 hava topu kazanabilmesi de dikkat çeken bir diğer nokta oldu.

          3,5 ortalama ile Martin Skrtel, Wallace Reis, Uğur Demirok, 3,3 ortalama ile Mauricio Ramos, 3,1 ile Yalçın Ayhan, 2,9 ortalama ile Numan Çürüksu ligin en çok hava topu kazanan diğer stoperleri oldu.

          En az hava topu kazanan stoperler ise; Kasımpaşa forması giyen Titi (1,0) ve Veysel Sarı (1,1) ile Galatasaraylı Hakan Balta (1,1) oldu. Galatasaray'ın Avrupa'nın en çok kafa golü yiyen takımlarından biri olmasında stoperlerinin payı büyüktü elbette.

En Başarılı Pas Yapan Stoperler
          Süper Lig'de pas yüzdesi en yüksek stoper; 67,7 başarı oranıyla Beşiktaşlı Marcelo oldu. Galatasaray'dan Aurelien Chedjou (%63,9), Ahmet Çalık (%60,6) ve Hakan Balta (%58,1), Beşiktaş'tan Dusko Tosic (%59,7) ve Başakşehir'den Alexandru Epureanu (%56,3) ligin pas yüzdesi en yüksek diğer isimleriydi.

          Ligde en çok başarılı uzun pas yapan oyunculara baktığımızda yine maç başına 7,3 başarılı uzun pas ile Beşiktaşlı Marcelo (7,3) ve 6,6 uzun pas ile Antalyasporlu Diego'yu zirvede görüyoruz. Alanyaspor'dan Kenneth Omeruo (5,3), Aurelien Chedjou (5,1), Dany Nounkeu (4,9), Georgios Tzavellas (4,6), Chico (4,5) ve  Jan Durica (4,2) ligin uzun pas konusunda başarılı diğer isimleri.

Hazırlayan: Çetin KUZU

Yasal Uyarı: Bu yazı FutStats.net tarafından hazırlanmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
FutStats.net

Futbol İstatistik ve Bilgi Bankası

Soccer Stats Database

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder