31 Mayıs 2017 Çarşamba

Sezon Analizi: En İyi Kaleciler


          Süper Lig'de 2016-17 sezonu sona ererken tüm pozisyonlarda ligin en iyi isimlerini, istatistik verileriyle birlikte sizin için analiz ettik. Süper Lig'de en başarılı kaleciler hangileri, hangi istatistikte kim önde, kimler hayal kırıklığı yarattı hep birlikte inceleyelim.

En Çok Kurtarış Yapan Kaleciler
          Sezonun genelinde takımın kalesini koruyan kaleciler arasında maç başına en çok kurtarış yapan kaleciler; maç başına 3.3 kurtarışla Bursaspor kalecisi Harun Tekin ve Kasımpaşa kalecisi Ramazan Köse ve 3.2 kurtarışla Gençlerbirliği kalecisi Johannes Hopf. Bu isimler Fernando Muslera (2,8), Zydrunas Karcemarskas (2,8), Ahmet Şahin (2,8), Volkan Demirel (2,7), Serkan Kırıntılı (2,6), Onur Kıvrak (2,6) ve Volkan Babacan (2,4) takip ediyor.

          20 maçın altında forma giyen kalecilere baktığımızda; Çaykur Rizespor'un genç kalecisi Gökhan Akkan, maç başına 3,9 kurtarışla ligin en iyi ismi. Fatih Öztürk (3,7), Gökhan Değirmenci (3,6), Muammer Yıldırım (3.4), Paulo Victor (3.4) ve Adanaspor'un genç kalecisi Goran Karacic de (3.4) oynadıkları maçlarda kurtarışlarıyla dikkat çeken isimler oldu.

Kurtarış Oranı En Yüksek Kaleciler
          20 maçtan fazla oynayan kaleciler arasında kurtarış oranı en yüksek kaleciler; %76 başarı ile Volkan Demirel ve Johannes Hopf. Bu iki ismi Volkan Babacan (%74), Onur Kıvrak (%72), Fabri (%72) ve Muslera (%71) takip ediyor.

          Milan Lukac (%83), Goran Karacic (%75) ve Gökhan Akkan (%72) da 20 maçın altında forma giyen kaleciler arasında kurtarış oranı en yüksek kaleciler olarak göze çarpıyor.

          Ceza alanı içinden gelen şutlarda en iyi kurtarış oranı Johannes Hopf (%71) ve Onur Kıvrak'a (%69) ait. Ceza alanı dışından yapılan şutlarda ise Muslera (%96) ve Muammer Yıldırım (%95) en başarılı isimler.

          Bu sezon hem Adanaspor hem Gaziantepspor'daki performansıyla hayal kırıklığı yaratan Charles Itandje ise %57 kurtarış oranı ile ligin en kötü kalecisi oldu.

En Az Gol Yiyen Kaleciler
          Süper Lig'de en az gol yiyen kaleciler; maç başına 0,8 ortalama ile Başakşehir kalecisi Volkan Babacan, 0,9 ortalama ile Fabri ve Volkan Demirel oldu. Maç başına 1,0 ortalama ile Johannes Hopf, Onur Kıvrak ve 1,2 ortalama ile Fernando Muslera bu isimleri takip ettiler.

          Charles Itandje, Adanaspor'da da Gaziantepspor'da da maç başına 2,2 gol yiyerek kurtarış oranında olduğu gibi yediği gol sayısında da ligin en başarısız kalecisi oldu.

          Clean Sheet (Gol yemeden tamamlanan maç) istatistiğinde Volkan Babacan ve Onur Kıvrak 15 maç ile zirvede. Onları Johannes Hopf (13), Fabri (12), Volkan Demirel (9) ve Muslera (9) takip ediyor.

Hazırlayan: Çetin KUZU

Yasal Uyarı: Bu yazı FutStats.net tarafından hazırlanmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
FutStats.net

Futbol İstatistik ve Bilgi Bankası

Soccer Stats Database

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder